HISTORIE
                    Šachový  klub  Velvary
Šachový klub Velvary se může pyšnit bohatou historií. Hraní šachů ve Velvarech je spojeno se jménem Dr. Karla Treybala.(přednosta okresního soudu ve Velvarech).

Dr. Karel Treybal se narodil 2.února 1885 v Kotopekách u Hořovic. První dvě třídy gymnázia navštěvoval v Příbrami, třetí až osmou třídu v Praze. Po maturitě r. 1903 studoval práva na Karlově universitě v Praze. První světové války se účastnil v Haliči jakožto záložní poručík 30. pěšího pluku a byl v roce 1914 a 1915 dvakrát raněn. R.1915 přeběhl do ruského zajetí. V něm vstoupil do československých legií a s nimi prošel na jejich slavné anabasi téměř celou Sibiří. R.1920 se vrátil jako kapitán československých legií lodí ''Grant'' z Vladivostoku přes Suez do osvobozené vlasti a dokončil studium práv. Roku 1921 byl prohlášen doktorem. Po doktorátu se věnoval soudní službě. Krátce působil u civilního soudu v Praze na Smíchově a na Ovocném trhu a pak několik let na Slovensku v Bánovicích, Rožumberku a Kremnici. Roku 1926 se stal okresním soudcem v Novém Strašecí a roku 1930 byl přeložen jako přednosta okresního soudu do Velvar.Dr. Karel Treybal měl dvě velké životní lásky, rodinu a šachy. Jim patřil každou svou myšlenkou, každým svým činem. Měl dvě děti, syna Jindřicha a dceru Vlastu. Vždy se ze všech sil snažil, aby se z nich stali uvědomělí a platní členové českého národa a hrdí nositelé neposkvrněného jména jeho rodu.
Českému národu byl Dr. Karel Treybal známější jako šachista. Šachu se naučil ve třinácti letech od svého bratra Františka. Po maturitě r.1903 vstoupil do Šachového klubu ''Dobruský'' v Praze a účastnil se turnaje v kavárně ''Sport''. Hned jeho první turnajová
partie s V. Kautským ukazovala, že nám v Treybalovi vyrůstá          
hráč velikého formátu, který se velmi brzy stane ozdobou našeho
šachového umění. V příštích dvou letech 1904 a 1905se stal
přeborníkem Šachového klubu''Dobruský''. Roku 1906 se Treybal
účastní vylučovacího turnaje v Norimberku o mistrovský titul.
Z padesáti nominováných hráčů se dělí o 6. až 8.místo, což na
jeho první vystoupení v cizině byl vynikající úspěch. Avšak po
necelých dvou letech roku 1908 na hlavním turnaji v Praze bez
jediné porážky dosahuje kýženého cíle – stává se mezinárodním
mistrem. Vrcholu svého umění dosáhl Dr. Treybal v letech 1923-
-1935. V té době se mu dostalo také nejvyšší cti zastupovat
Československo na čtyřech šachových olympiádách, Haagu, v
Hamburku, Folkestone a Varšavě. Při vší své bohaté a mohutné
šachové činnosti zůstal Dr. Treybal vždy nejčistším amatérem.
Šach vždy považoval za ozdobu svého života a n jako
výdělečnou činnost. Spoustu výher a remíz v partiích věnoval
v turnajích spoluhráčům profesionálům, když věděl že by je
svou výhrou připravil o nějakou peněžitou cenu! Roku 1923 při
příležitosti turnaje v Karlových Varech sám pozdější mistr světa Dr. Aljechin vyslovil nelíčený obdiv nad jeho kombinačním talentem. XXI. Mistrovský turnaj v Karlových Varech roku 1923 přinesl Dr. K. Treybalovi největší úspěch jeho šachové kariéry. Na tomto turnaji se účastnili přední hráči z celého světa. Tehdy porazil nejvážnějšího kandidáta na titul mistra světa Dr. Aljechina.
Připomínka této slavné partie : odmítnutý dámský gambit ; hráno 1. května 1923 Karlovy Vary:
                                        Dr. A. Aljechin --- Dr. K. Treybal
1) d4 – d5                    12) 0-0-0 – Vf8                         23) b4 – b5!!                 34) exf4 – Kxc5
2) c4 – e6                     13) g4 – Sd7                             24) cxb6 – Db8!!          35) Sxe4 – Vh3+
3) Jf3 – c6                    14) Kb1 – 0-0-0                        25) Da6 – Dxb6!          36) Kd2 – dxe4
4) e3 – f5                      15) Sg2 – h5!                           26) Dxb6 – axb6           37) Vxe4 – Vf3
5) Jc3 – Jf6                   16) h3 – hxg4                           27) a3 – Kb7                 38) f5 – exf5
6) Je5 – Jd7                   17) hxg4 – Vh8                       28) Kb2 – Sg5               39) gxf5 – Vxf5
7) f4 – Jxe5                   18) Vxh8 – Vxh8                     29) Ve1 – c5!!               40) e6 – Kd6
8) fxe5 – Je4                 19) Se1 – Kb8                          30) bxc5 – bxc5            41) e7 – Ve5
9) Jxe4 – fxe4               20) Sg3 – Ka8!                         31) dxc5 – Sb5!            42) Vg4 – g5
10) Sd2 – Dg5                21) Vc1 – Dg6                          32) Kc3 – Kc6              43) a4 – Sd7
11) De2 – Se7                22) c5 – De8                              33) Sf4 – Sxf4              44) Vb4 – Kxe7
                                                                                                              45) bílý se vzdal = 0 : 1

Dne 30. května 1941 byl ve své úřední kanceláři ve Velvarech zatčen a odvezen do Prahy na Pankrác, odtamtud do vězení v Kladně a později do Terezína. Obvinili ho, že přechovával v budově okresního soudu zbraně a střelivo, ty avšak bývaly běžným vybavením okresního soudu. Zbraně podle nejvyššího soudu měli být odevzdány. Pro nacisty dobrá záminka k odstranění člověka s národním cítěním. „Dne 2. října 1941 byl vojenským stanným soudem v Praze odsouzen a téhož dne popraven přednosta okresního soudu ve Velvarech Dr. Karel Treybal“ - Při čtení této zprávy se zachvělo každé věrné české srdce, obzvláště těch kteří Dr. K. Treybala znali osobně. Tělo nebylo rodině ani vydáno a tak je i hrob neznámo kde (pro úplnost je třeba dodat, že jméno Dr. Karla Treybala lze nalézt na rodinné hrobce v Praze 5 – Smíchově na hřbitově Na Malvazinkách, nicméně tělo do hrobu uloženo nebylo). Avšak jméno Dr. Karla Treybala a jeho odkaz nezapomeneme a předáme ho dalším generacím. Po jeho smrti převzalo pět šachových klubů jeho jméno. Ještě za války tak učinili čeští šachisté v Londýně a po válce následovaly kluby v Opavě, Teplicích-Šanově, Trutnově a samozřejmě ve Velvarech. Jak bylo již zmíněno, Dr. Karel Treybal měl dceru Vlastu a syna Jindřicha. Syn Ing. Jindřich Trejbal (zesnulý v březnu 2009) pokračoval v šachové dráze a dosáhl též mnoha úspěchů. Vnuk Dr. Karla Treybala – Ing. Jindřich Trejbal st. – a pravnuk – Ing. Jindřich Trejbal ml. zdárně pokračují v šachové linii rodu Trejbalů a jsou členové Šachového klubu Velvary.


HISTORIE – TJ Slovan Velvary-------->Šachový klub Velvary
- Na přelomu nového milénia hrají Velvary pod názvem Slovan Velvary druhou nejvyšší krajskou šachovou soutěž, regionální přebor osmičlenných družstev a umisťují se pravidelně v první polovině tabulky. Sestava ze sezóny 2003 / 2004 : Trejbal Jindřich st., Hofner František, Trejbal Jindřich ml., Němec David, Linhart Stanislav, Žák Jiří, Červenka Antonín, Leník Jiří, Margaritov Margarit, Vondruška Milan, Vedral Jaroslav, Růžička František, Trejbal Jindřich nejst.
- Po řadě problémů s hrací místností (stížnosti na nevhodné prostředí v restauraci na fotbalovém stadionu, administrativní náročnost a chlad v prostorách Městského muzea ve Velvarech) hraje Slovan Velvary své domácí zápasy v Knihovně Obecního úřadu ve Zvoleněvsi, kterou obětavě zajišťuje knihovník a dlouholetý člen oddílu p. Jaroslav Vedral.
- V sezóně 2003 / 2004 šachový oddíl po přestupu hlavního organizátora a nejsilnějšího hráče J. Trejbala st. do slánského oddílu marně hledal nového „tahouna“ družstva. Družstvo se i přes tyto problémy umístilo na pátém místě v tabulce regionálního přeboru. Tato neblahá skutečnost však měla za následek, že TJ Slovan Velvary nepřihlásil družstvo do této skupiny v další sezóně a hráči z oddílu buď částečně odešli (Stochov) nebo hráli za jiné oddíly (Slaný, Kralupy).
-  V sezóně 2004 / 2005 přesto Velvary družstvo složily do nejnižší skupiny – regionální soutěže, která se hraje na pěti šachovnicích. Družstvo ve složení Trejbal Jindřich nejml., Linhart Stanislav, Červenka Antonín, Leník Jiří, Margaritov Margarit, Žák Jiří, Vondruška Milan, Vedral Jaroslav, Růžička František a Panica Martin tuto skupinu drtivě vyhrálo, což zvedlo všem hráčům Velvar sebevědomí a podpořilo snahu dál se za Velvary utkávat ve vyšší soutěži.
- Velvary se tak úspěšně navracejí v sezóně 2005 / 2006 do skupiny regionálního přeboru Středočeského šachového svazu, který se hraje na osmi šachovnicích. Družstvo prakticky v nezměněném složení (vzhledem k minulosti) - Trejbal Jindřich ml., Němec David, Linhart Stanislav, Hrdlička Jan, Leník Jiří, Sladká Hana, Žák Jiří, Vondruška Milan, Margaritov Margarit, Vedral Jaroslav, Hudík Pavel, Štefunda Štefan, Růžička František, Sladký Stanislav, Dzyuba Sergey a Trejbal Jindřich nejst. - však dosahuje jen průměrných výsledků. Do sestavy jsou doplněni i hráči nově vzniklého oddílu Sokol Zlonice (později ŠK Zlonice).
- Velvary končí v nadcházejících sezónách následovně: 2005/2006 – 10. místo, 2006/2007 – 5. místo, 2007/2008 – 7. místo, 2008/2009 – 9. místo, 2009/2010 – 10. místo, 2010/2011 – 8. místo, 2011/2012 – 9. místo. Ve skupinách hrálo vždy 12 družstev.
- Dne 1. března 2009 zemřel po krátké nemoci ve věku 77 let Ing. Jindřich Trejbal nejstarší, syn Dr. Karla Treybala. J. Trejbal byl celý život aktivním funkcionářem a hráčem šachu. Ačkoliv v posledních letech již pravidelně za šachový stůl nezasedal, nadále se aktivně zajímal o šachové dění nejen ve Velvarech.
- Po skončení sezóny 2011/2012 se v restauraci na fotbalovém stadionu, kde se velvarští šachisté pravidelně scházejí k tréninkům, uskutečnila valná hromada a porada k další sezóně. Přítomní diskutovali zejména návrh ze Slaného na sloučení/společné družstvo, které by mělo ambici postoupit do vyšší skupiny – krajské soutěže. Záměrem by bylo povzbudit atmosféru v družstvu (tj. více vyhrávat a postoupit), nevýhodou naopak možné narušení atmosféry ve velvarském oddílu (hráči by hráli jen nejnižší 5 ti člennou regionální soutěž). Tento návrh hráči TJ Slovan Velvary odmítli.
- V říjnu 2012 opustil řady velvarských šachistů po krátké nemoci v krásném věku 81 let p. Jaroslav Vedral, který byl po mnoho desetiletí jednou ze stabilních opor družstva TJ Slovan Velvary. Ztrátou nejen hráče s vysokou herní silou přišel oddíl zároveň i o hrací místnost ve Zvoleněvsi.
- Hledání nové místnosti pro sehrání sezóny 2012/2013 znamenalo návrat do Velvar, družstvo odehrálo domácí zápasy v krásných prostorách Hasičské zbrojnice.
- V šachové sezóně 2012/2013 posílili družstvo někteří hráči SK DDM Slaný, jejichž pomoc byla v každém případě na výkonu družstva znát. Jen nešťastnou náhodou neskončilo družstvo na stupních vítězů a obsadilo tak v soutěži bramborovou medaili. Složení družstva Slovan Velvary: Němec David, Trejbal Jindřich ml., Růžička Miloš, Hofner František, Žák Jiří, Červenka Antonín, Linhart Stanislav, Leník Jiří, Margaritov Margarit, Vondruška Milan, Neuman Petr, Růžička František, Vedral Jaroslav, Mišik Miroslav, Trejbal Jindřich st.
- Po posledním kole regionálního přeboru 21. dubna 2013 oznámil Jindřich Trejbal ml., že z pracovních důvodů nebude moci v nadcházející sezóně vykonávat funkci zástupce kapitána, organizátora družstva i hráče. Spolu s potřebou zajistit na další sezónu hrací místnost tak vznikla pro velvarský oddíl náročná situace.
- SK DDM Slaný opětovně nabídlo možnost vytvoření společného družstva do šachové sezóny 2013/2014, ve kterém by byli rovnoměrně zastoupeni hráči SK DDM Slaný a TJ Slovan Velvary a jehož cílem by byl postup do vyšší krajské skupiny. Po několika kolech diskusí hráči TJ Slovan Velvary s nabídkou souhlasili s tím, že Velvary posílí společné družstvo, které ponese název obou oddílů  (Slaný – Velvary) a zároveň se ve Velvarech bude hrát nižší 5 ti členná soutěž.
- Více viz sekce aktuality.
- Šachový život velvarských hráčů je velmi bohatý. Kromě účasti ve skupinách regionálního přeboru 8 mi členných družstev a regionální soutěže 5 ti členných družstev se hráči pravidelně účastní turnajů a to nejen v regionu.
 - Mezinárodní turnaje – Teplice, Rakovník, Klatovy
- Turnaje v rapid šachu – Mělník, Kralupy nad Vltavou, Kladno, Praha – Kbely
- Turnaje v bleskovém šachu – Kladno, Kolešovice (26. prosince 2013 v tomto turnaji zvítězil velvarský hráč David Němec), Praha, Zvole, Hostomice.
- Turnaj v rapid šachu družstev (krajský přebor) - Tuřany
- V letech 2009 a 2010 se ve Slaném uskutečnil velký šachový turnaj v rapid šachu – Memoriál Dr. Karla Treybala, kterého se zúčastnila řada velvarských hráčů. Z aktivních hráčů oddílů SK DDM Slaný, TJ Slovan Velvary a Šachový klub Zlonice se v roce 2010 nejlépe umístil Jindřich Trejbal st., který s celkem 6 body získal vynikající 14. místo (77 účastníků).
- Po skončení sezóny se také koná pravidelný přátelský rapid turnaj určený především pro hráče SK DDM Slaný, ŠK Velvary a ŠK Zlonice. Turnaj je určen pro hráče oddílů, přátele a všechny zájemce o šachovou hru ze slánsko / velvarsko / zlonické oblasti.
- Odkaz na šachové novinky z regionu Slaný – Velvary - Zlonice:

-https://www.slanskelisty.cz/noviny/Slovan.php
- Seznam hráčů oddílu Šachový klub Velvary:
- https://db.chess.cz/clen.php?oid=10307&onazev=%C5%A0achov%C3%BD%20klub%20Velvary
- (nejde však o vyčerpávající seznam, za oddíl hrají i další hráči mj. David Němec, František Hofner, Antonín Červenka a další)